Jakie jest faktyczne obciążenie dla zdrowia dawcy, który ma „genetycznego bliźniaka” i decyduje się na oddane swoich komórek macierzystych?
Fundacja DKMS Polska ma swoje korzenie
w Niemczech, gdzie działa od 22 lat. W tym czasie DKMS stał się największą bazą potencjalnych dawców na świecie liczącą ponad 2 700 000 potencjalnych dawców. Swoje komórki oddało ponad 25 000 dawców. Każdy z dawców zarejestrowanych
w Fundacji DKMS jest ubezpieczony, każdy przez pięć lat od momentu pobrania jest monitorowany pod kątem stanu zdrowia. Więc tak naprawdę biorąc pod uwagę nasze 22-letnie doświadczenie oraz ilość dawców, którzy fizycznie zostali dawcami, nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że są jakieś obciążenia dla zdrowia dawcy.
Ilu dawców w Polsce zostało już zarejestrowanych za pośrednictwem DKMS Polska?
W ciągu prawie trzech lat naszej działalności zarejestrowaliśmy i przebadaliśmy ponad 260 000 potencjalnych dawców. To w dalszym ciągu kropla w morzu potrzebujących, ale to kolejnych 260 000 potencjalnych szans na nowe życie. 246 osób z bazy DKMS Polska oddało swoje komórki macierzyste ratując życie pacjentom zarówno w Polsce (101 osób), jak i na świecie (145 osób).
Dla porównania w Niemczech, państwie
o dwukrotnie wyższej populacji jest ponad 4.5 000 000 potencjalnych dawców, podczas kiedy w Polsce tylko niewiele ponad 360 000.
Czy dawcy są ubezpieczeni?
Tak, dawcy są ubezpieczeni i to już w momencie dokonywania rejestracji. Podczas rejestracji każdy dawca jest ubezpieczony na kwotę 50 000 Euro, a w momencie zapytania o dawcę i uruchomienia procedury pobrania komórek macierzystych bądź szpiku każdy dawca ubezpieczony jest na kwotę 150 000 Euro.
Szczegółowe informacje na temat przeszczepu szpiku kostnego – metod przeprowadzania zabiegu – a także o profilu działalności fundacji DMKS, odnajdziecie na stronie: www.dkms.pl.